Nejen.vHumpolci.CZ
[MAPA
   [Registrace][Login]
 

Rybník Humpolecký

[Přidat text / foto / odkaz ]     [Humpolák na mapě]
 

Pověst: Sud u Jiřic

    [Reagovat] [<]
 

Krejčí Zadák ze Speřic šel kolem 11. hodiny v noci z Humpolce k domovu. Když přišel za město, stahovaly se mraky, začalo se blýskat a hrom burácel. Zadák zrychlil kroky, aby dorazil ještě před deštěm do Jiřic. Ale na kopci ho chytil už déšť. Když došel Zadák k rybníku Humpoláku a chtěl překročit potůček, který přes cestu z rybníka vytékal, chytlo jej něco za rameno a táhlo ho to do rybníka. Najednou se zablesklo a krejčí neviděl u sebe nic jiného nežli sud. V úzkosti si vzpomněl, jak nebožtík otec říkával: "Děti, kdyby se vám něco nemilého v noci přihodilo, jen si sedněte na zem, tu k vám nebude mít nic přístupu." I sedl si krejčí zrovna do potoka, a všecko se ztratilo.

Za chvíli krejčí vstal a myslil, že do Jiřic přece dojde. Ale sotva povstal, už tu byl sud zase a táhl jej do rybníka. Ihned krejčí usedl, dal se do modlení, a tu se mu zdálo, že mu někdo šeptá: "Jdi zpátky!"

Přešupl se tedy krejčí z potoka nazpět, vstal a vrátil se do města, kde vypravoval, co se mu na cestě přihodilo. Domů se vrátil teprve druhého dne.

Kopáč, Josef: Zvěsti z Horácka
Vložil: wendigo (10. 9. 2004 17:33:51)
 
Texty:
 
 Náhodný kolemjdoucí (visitor)
(c) 2003-7 Wendigo / vHumpolci.cz