Nejen.vHumpolci.CZ
[MAPA
   [Registrace][Login]
 

Antikvariát

[Přidat text / foto / odkaz ]     [Antikvariát na mapě]
 

Text: Antikvariát v Humpolci

    [Reagovat] [<]
 

Je tomu již [více než] deset let, co se poprvé mezi krabicemi s banány, lískami s rajčaty a bednami jablky, objevil regál s knihami. Je tomu opravdu už deset let, co na padlo manžele Fouskovi a jejich přítele, známého pražského antikváře z Dlážděné ulice v Praze Luďka Svobodu, aby k prozaickému prodeji ovoce a zeleniny přidali ještě stravu duševní. A tak to začalo.

Slovo dalo slovo a část obchodu se začala proměňovat v antikvariát. Postupné se ke knihám přidávaly staré tisky, pohlednice, dopisy a plno dalšího antikvárniho sortimentu. Knih postupně přibývalo, až se začaly s ovocem dělit o polovinu nevelkého krámu.

Hlavou celého projektu byl samozřejmě profesionál Svoboda. Ten knihy přivážel, kupoval, hodnotil, určoval i oceňoval. Potvrdil se i známý fakt, že knihy, které se málo prodávají v Praze, se v humpolecké prodejně ani neohřejí a naopak. V kanceláři prodejny se každou sobotu prováděl výkup knih, ať již z pozůstalosti nebo z čistého záměru se knih zbavit a ještě vydělat nějaké peníze. Málo lidi věřilo, že se antikvariát ve městě udrží, ale stalo se, obchod funguje dodnes.

Po odchodu manželů Fouskových do důchodu se obchodu ujala paní Chytrá se synem a hned si rozdělili teritoria. Ve větší obchodní části prodává paní Chytrá levný textil a v menši skladové části se osamostatnil antikvariát, vedený Petrem Chytrým a samozřejmě profesně podporovaný Luďkem Svobodou. Výkup knih se provádí každou druhou sobotu, a tak se malému humpoleckému antikvariátu utěšeně daří.

Já osobně chci poděkovat oběma protagonistům Petru Chytrému a Luďkovi Svobodovi za nezištnou pomoc při shánění knih, o které mám zájem a nestalo se, že by nesehnali.

Závěrem oběma přeji do dalších úspěšných let pevné zdraví a mnoho prodaných knih.

peh (Zálesí)
Vložil: wendigo (3. 2. 2005 23:14:38)
 
Texty:
Fotografie:
 
 Náhodný kolemjdoucí (visitor)
(c) 2003-7 Wendigo / vHumpolci.cz